Helium Guide

Z Helem wysoko w górę

Balony z helem od dawna są dzymś więcej niż tylko trendem! Uroczystości weselne, przyjęcia urodzinowe dla dzieci, przyjęcia w ogrodzie, bale maturalne - podobnie jak wysokość lotu, balony z helem mogą być używane bez ograniczeń. Czy wiesz, że słowo "hel" pochodzi od starożytnego greckiego słowa "hélios" - w języku polskim "słońce"? Czy to nie jest idealne dopasowanie? Przecież balon wypełniony helem zbliża nas do słońca. I na tym polega ich fascynacja. Zasadniczo, balony przyciągają uwagę wszystkich, nie tylko ze względu na prawie nieskończony wybór kształtów i kolorów - jeden piękniejszy, bardziej przyciągajęcy wzrok lub bardziej niezwykły niż drugi.

Ale jak to właściwie działa, że balony unoszą się w powietrzu? Co muszę wziąć pod uwagę i czym w ogóle jest hel? Odpowiadamy na Twoje pytania!

Czym właściwie jest hel?

Jakich ostrzeżeń i środków bezpieczeństwa muszę przestrzegać?

Które balony mogę wypełnić helem?

Ile helu potrzebuję na ile balonów?

W jaki sposób hel dostaje się do mojego balonu?

Jak długo mój balon będzie unosił się z helem?

Co muszę wziąć pod uwagę podczas unoszenia balonu?

Czym właęciwie jest hel?

Na początek odrobina chemii: Hel jest pierwiastkiem chemicznym, a dokładniej gazem szlachetnym, który można również znaleźć w układzie okresowym pierwiastków pod symbolem pierwiastka „On” lub "He". Po wodorze jest to drugi co do częstości występowania pierwiastek we wszechświecie. Jest lżejszy od powietrza i dlatego - co ważne dla naszych ukochanych balonów - może gromadzić się w obszarze sufitu.  Gaz nie ma koloru, zapachu, smaku i jest bardzo ważny dla naszego zdrowia - nie jest toksyczny! Zgodnie z rozporządzeniem o substancjach niebezpiecznych (GefStoffV) nie jest klasyfikowany jako gaz niebezpieczny.

Niemniej jednak podczas obchodzenia się z helem należy wziąć pod uwagę ważne kwestie: Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi ostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeń i środkami bezpieczeństwa!

 

Postępowanie z helem Ostrzeżenia o zagrożeniach i środki bezpieczeństwa

P jak przechowywanie

 • Trzymaj butlę z dala od dzieci! To nie jest zabawka i może być używana tylko przez osoby dorosłe. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 • Butelkę przechowywać w suchym miejscu i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

 • Upewnij się, że butelka jest zawsze szczelnie zamknięta.

 • Nigdy nie manipuluj butelką i / lub jej otworem.

 • Nieszczelną butlę natychmiast wynieś na zewnątrz, odpowiednio zutylizuj zawartość i zapewnij odpowiednią wentylację.

U jak używanie

 • Nie wolno używać uszkodzonych butli.

 • Butelki używaj tylko do napełniania balonów; każde niewłaściwe użycie jest niebezpieczne.

 • Nie należy używać butli w zamkniętych miejscach lub pomieszczeniach. Otwierać zawór tylko na dużych, otwartych przestrzeniach.

 • Ostrożnie zamknij zawór po każdym użyciu.

 • Nigdy nie napełniaj ponownie butelki. Może dojść do wybuchu.

 • Narażenie na działanie ognia może spowodować rozerwanie butli.

U jak utylizacja

 • Nie wyrzucaj butli do odpadów ogólnych, lecz do pojemnika z plastikiem/ żółtego worka lub oddaj ją do centrum recyklingu.

Z jak zdrowie

 • Nigdy nie wdychaj helu! Gaz może na chwilę zmienić twój głos, jeśli go wdychasz („efekt Myszki Miki”). Wynika to z większej prędkości dźwięku w porównaniu z powietrzem; Ale oznacza to również, że hel wypiera tlen, a zatem może prowadzić do uduszenia w wysokich stężeniach.

T jak transport

 • Zawsze upewnij się, że zawór butelki jest szczelnie zamknięty i że jest wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie zaworu.

 • Upewnij się, że pojemnik nie ześlizgnie się ani nie przewróci podczas transportu.

 • Jeśli to możliwe, przewoź kontener pojazdem, w którym przestrzeń ładunkowa jest oddzielona od kabiny kierowcy; upewnij się, że jest odpowiednia wentylacja.

Które balony mogę wypełnić helem?

Balony nie są nazywane tak dlatego, że latają w powietrzu (robiłyby to tylko balony z helem), ale dlatego, że są przede wszystkim wypełnione powietrzem. W związku z tym: balony wypełniamy powietrzem wydychanym przez usta, chyba że są one wyraźnie oznaczone, na przykład "odpowiedni dla helu". Kupując balon, zwróć uwagę, czy nadaję się do wypełnienia powietrzem czy helem. I pamiętaj, że termin „balon” jest często używany jako ogólne określenie dla różnych typów balonów:

Balony foliowe

Jak sama nazwa wskazuje, balony foliowe są wykonane z folii. Chociaż można je również wypełniać powietrzem, są one w zasadzie produkowane do wypełniania helem. Folia służy do jak najdłuższego utrzymywania helu wewnątrz. Ze względu na swoją budowę atomową hel może łatwo ulatniać się z balonu; metalowa warstwa balonów foliowych zapobiega temu i pozwala na dłuższe unoszenie się. Należy jednak unikać bezpośredniego światła słonecznego: Gaz nagrzewa się, rozszerza i powoduje pęknięcie balonu. Materiał balonu foliowego nie jest rozciągliwy.

Balony lateksowe

Tutaj również nazwa pochodzi od materiału. Nazywane są również balonami gumowymi ze względu na gumopodobną konsystencję lateksu - naturalnie wytwarzanego z gumy lub sztucznie. Mogą być wypełnione zarówno powietrzem, jak i helem. Jednak w przypadku helu balony lateksowe muszą mieć średnicę co najmniej 25 cm, a także muszą mieć dobrej jakości konsystencję lateksu. W sklepach dyskontowych często można znaleźć tanie balony lateksowe, ale są one gorsze pod względem składu chemicznego; proszę nadmuchać je tylko pompką - jest to często podawane jako wskazówka. W przeciwieństwie do balonów foliowych, balony lateksowe są rozciągliwe; Jednak oznacza to również, że struktura lateksu jest stosunkowo porowata i gaz może szybciej ulatniać się.

Ten powierzchowny podział można teraz dalej rozwinąć w balony∶ figurowe, gigantyczne, w kształcie serca i inne - składające się z folii lub lateksu i wszystkie o różnej przydatności do helu. I znowu uwaga: Kupując balon, upewnij się, że zdecydowanie nadaje się do wypełnienia helem.

Ile helu potrzebuję na ile balonów?

Teraz, gdy wiesz więcej o helu, niezbędnych środkach ostrożności i różnych balonach, naturalnie pojawia się pytanie: ile helu musi zawierać mój balon? W odpowiedzi na to pytanie pomoże przygotowana dla Ciebie tabela. Jest to tylko przybliżony przewodnik; przy stosowaniu helu mogą oczywiście występować odchylenia. Zasadniczo ilość helu zależy od materiału balonu, jego kształtu i producenta. Poniższe wartości odnoszą się do okrągłego balonu lateksowego.

Okrągły balon lateksowy

Średnica balonu

w centymetrach (cm)

Ilość gazu balonowego

w litrach(l)

25

9

28

13

30

16

33

22

35

26

40

36

45

48

50

66

60

120

75

230

80

280

100

550

Polecane produkty helowe z Party-cuda:

Niestety obecnie nie jesteśmy w stanie dostarczyć kanistrów i butli z helem do Polski, dlatego też na naszej stronie internetowej nie znajdziecie Państwo żadnych takich produktów. Pracujemy nad udostępnieniem ich dla Państwa wkrótce, więc odwiedź naszą stronę ponownie.

W jaki sposób hel dostaje się do mojego balonu?

Ostatni krok: napełnij balon helem! Stworzyliśmy dla Państwa krótki przewodnik krok po kroku, aby szybko i przede wszystkim bezpiecznie napełnić balony helem. Zawsze zwracaj uwagę na ostrzeżenia o niebezpieczeństwie i środki bezpieczeństwa, które znajdziesz w powyższym artykule!

Wideo: Napełnianie balonów helem

Wideo: Napełnianie balonu foliowego helem

Napełnianie Airwalker'a helem

 

Pomocą przy napełnianiu helem jest również zawór do napełniania, za pomocą którego można zaoszczędzić około 40% helu.

I jeszcze jedna ważna rada: zawsze sprawdzaj wszystkie instrukcje obsługi, np. dotyczące helu, balonu lub stałego zamknięcia! Produkty różnią się od siebie w zależności od producenta, a co za tym idzie, różnią się także pod względem zastosowania - dlatego zawsze zachowuj ostrożność.

Wskazówka: Jeśli przymocujesz wstążkę do balonika foliowego, upewnij się, że nie zawiążesz z nim zaworu. Większość balonów ma przerywaną linię, wokół której można owinąć taśmę. Zawór jest w zasadzie „zaworem jednokierunkowym”, tj. Powietrze lub hel wpada, ale nie wypływa. Więc jeśli zostawisz zawór wolny, jeśli twój balon powoli traci hel, możesz go w tym momencie uzupełnić. Możesz również użyć do tego powietrza! Po prostu weź pompkę z igłą (taką jak pompka do piłek), delikatnie wsuń igłę do zaworu i nadmuchaj balon. Potem znowu będzie latać, pod warunkiem, że jest w nim jeszcze wystarczająca ilość helu.

Jak długo mój balon będzie unosił się z helem?

Jak długo balon wypełniony helem unosi się, zależy głównie od materiału. Z reguły balony foliowe utrzymują przez kilka dni (7 - 14 dni). Aby przedłużyć czas unoszenia się balonu foliowego, możesz po kilku dniach "dopełnić" go powietrzem za pomocą słomki.

Z drugiej strony balony lateksowe mają znacznie krótszy czas unoszenia się w powietrzu (3 - 5 godzin). Balony lateksowe należy zatem zawsze napełnić w dniu uroczystości, natomiast balony foliowe można łatwo przygotować dzień wcześniej. Ale także z balonami lateksowymi możesz zwiększyć czas unoszenia się za pomocą specjalnego żelu Hi Float Gel.

Co muszę wziąć pod uwagę podczas unoszenia balonu?

Często widzimy zdjęcia balonów, które licznie wznoszą się w niebo lub pojawiają się w najbardziej szalonych miejscach. Ale to, co wygląda pięknie, nie zawsze jest legalne, ponieważ balony nie mogą być po prostu wypuszczone bez kontroli. W najgorszym przypadku mogą one nawet utrudniać ruch lotniczy, wyjaśnimy Państwu, co jest dozwolone, a co nie, i o czym należy pamiętać, gdy chodzi o puszczanie balonów w powietrze.

Puszczanie balonów w powietrze może być kosztowne! Raz za razem widzimy zdjęcia pięknych ślubów. Goście piszą swoje ulubione gratulacje na kartce i wieszają je na baloniku. Po sygnale startu wszyscy jednocześnie wypuszczają balony wypełnione helem. W tle gra emocjonalna piosenka, którą wybrała para młoda. Wszyscy patrzą w niebo, na którym rozpościerają się balony. Prawie w każdym oku kręci się łezka ze wzruszenia, jest tak niesamowicie piękne.

I nagle funkcjonariusz policji dzwoni. Muzyka wyłączona. Chwila uniesienia. I do wyjścia - to będzie drogo kosztować. Bo to, czego wielu nie wie: są przypadki, kiedy balonowanie wymaga pozwolenia.

Wznoszenie balonów bez pozwolenia.

Balony wypełnione helem mogą latać bez pozwolenia, ponieważ hel jest gazem niepalnym. Zgodnie z naszymi informacjami (należy pamiętać, że nie dajemy na to żadnej gwarancji) należy zwrócić uwagę na następujące punkty, by puszczać balony bez pozwolenia:

 • Nigdy nie możesz pozwolić, aby wzniosło się więcej niż 500 balonów!
 • Do wypuszczanych balonów nie mogą być przyczepiane żadne twarde przedmioty!
 • Balonów nie wolno łączyć w bukiety podczas wypuszczania!
 • Nigdy nie pozwól balonom latać w pobliżu lotnisk. W żargonie technicznym jest to znane jako "chroniona przestrzeń powietrzna". Ta strefa kontrolna istnieje na lotniskach komercyjnych i regionalnych, a także na lotniskach wojskowych!

Wznoszenie balonów za pozwoleniem.

Jeśli nie możesz zastosować się do jednego lub więcej z 4 punktów ze względu na swoją lokalizację, liczbę gości lub inne powody, nadal istnieje rozwiązanie! Możesz dostać pozwolenie na wzbicie się balonów. Jest ono wydawane nieodpłatnie przez Kontrolę Ruchu Lotniczego. Złóż wniosek w odpowiednim czasie, jeśli to możliwe z pięciodniowym wyprzedzeniem! Zgoda jest zezwoleniem kontroli ruchu lotniczego zgodnie z § 16a przepisów ruchu lotniczego. Zasadniczo wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji online, którą można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Uważajcie na lampiony!

W trosce o kompletność, chcielibyśmy dać ci wskazówkę: zgodnie z zasadą, latarnie podniebne, które wznoszą się z otwartym ogniem, są generalnie zakazane! Decyzja ta została podjęta prawie w całym kraju ze względu na ochronę przeciwpożarową. Ci, którzy nie będą się do tego stosować, będą musieli zapłacić karę w wysokości kilku tysięcy. W najgorszym przypadku można zostać oskarżonym o niedbałe podpalenie za które grozi kara nawet do pięciu lat więzienia! Skylaterns, latarnie Kong Ming i lampiony życzeń są również zabronione.

Wzbijanie się balonu nie zawsze jest łatwe, pomimo jego niewielkiej wagi. Zwłaszcza jeśli planujesz większą imprezę z balonami, powinieneś na czas sprawdzić jakie są wymogi prawne, aby uniknąć kar i zagrożenia dla ruchu lotniczego. Wszystkie informacje zostały tu starannie zebrane, ale w żadnym wypadku nie stanowią one żadnej podstawy prawnej.

Czas startować!

Teraz wiesz, co to jest hel - sprawdź!

Teraz wiesz na co musisz zwrócić uwagę przy obsłudze helu - sprawdź!

Teraz wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze balonów - sprawdź!

A teraz wiesz, ile helu musi znaleźć się w Twoim balonie - sprawdź!

Najwyższy czas, aby wysłać balony w podróż - a dzięki swojej wiedzy z pewnością osiągniesz wysoki poziom!

Ostatnio oglądane
Rechnung